کمبود پارکینگ، معضل امروزی جامعه
کمبود پارکینگ، معضل امروزی جامعه

مشكل كمبود پاركينگ در تهران مشكل امروز و ديروز نيست. افزايش خودروها در سطح شهر و توليد انبوه کارخانه های خودرو سازی، باعث شده تا علاوه بر ایجاد مشكلات آلودگی هوا و ترافیک، مشكل كمبود پاركينگ هم به وجود آید. در اين زمينه اقدامات زيادي از طرف شهرداري انجام شده است از جمله ساخت پارکینگ های مکانیزه، كه نشان مي‌دهد كمبود پاركينگ تبدیل به معضلی لاینحل شده است.

نيازي نيست آمار و ارقام شهرداري را ببينيد تا بفهميد كلان شهر هایی مانند تهران با کمبود پارکینگ مواجه اند، تنها كافيست به يكي از خيابان‌هاي مرکز شهر بروید و حجم خودروهاي پارك شده كنار جدول‌ها و حتي دوبله سوبله پارك كردنشان را ببينيد تا اين مفهوم خوب برايتان جا بيفتد.

آمارهای متفاوتی درباره کمبود پارکینگ ها در سطح شهر به گوش می رسد، يكي مي‌گويد تهران چهارصد هزار پاركينگ كم دارد و ديگري اين رقم را بيش از دو برابر بالا مي‌برد و آن را يك ميليون اعلام مي‌كند.به طور کلی پارکینگ های عمومی به عنوان یکی از اجزای مهم سیستم حمل و نقل شهری به حساب می آید که وظیفه فراهم کردن سطوحی برای خارج کردن ترافیک ساکن از سیستم ارتباط شهری و در نتیجه کاهش شلوغی و راهبندان های ترافیکی در مرکز شهر را دارد.

پارکینگ به جای ساختمان تجاری

در بعضی از منطقه های تهران، کار از پارک دوبله و سوبله گذشته و مردم برای پارک خودرو خود به پیاده رو ها نیز رحم نمی کنند. این معضل در برخی از نقاط شهر که منطقه ی اداری – تجاری به شمار می آیند، جدی تر است. بسیاری از مراکز تجاری بزرگ با کمبود پارکینگ مواجه هستند و همین عامل منجر به تشدید ترافیک در خیابان های مجاور آنها می ‌شود.
متاسفانه در نقاط پر تردد شهرها، هر روز به جای ساخت پارکینگ های طبقاتی، مراکز تجاری و اداری ساخته می شوند. مراکزی که حتی گاها پارکینگ های لازم برای آنها در نظر گرفته نشده و یا ظرفیت پارکینگ های آن تنها به خودروهای کارمندان این مراکز اختصاص می یابد.
بدون شک گران بودن زمین برای اختصاص به پارکینگ یکی از دلایلی است که موجب شده در شهرها هیچ نهادی برای ساخت پارکینگ اقدام نکند.

خرید ماشین، دردسری نو

کارخانجات با تبليغات خود، مردم را به خريد ماشين ترغيب مي كنند و باعث می شوند خیابان ها از ماشین اشباع شوند، اما خيابان ها که عريض نمي شوند هیچ، ترافیک نیز به طور چشم گیری افزایش می یابد، سپس برای حل مشکل طرح محدوديت استفاده از خودرو ها را مطرح می کنند. اگر قرار به محدودیت استفاده از خودروی شخصی بود، پس مردم برای چه ماشین تهیه کردند؟ هر چند می دانیم این برنامه ها درست و لازم است، ولی کافی نیست. تعداد پارکینگ ها در سطح شهر باید متناسب با نیاز افراد باشد و وسایل نقلیه عمومی برای استفاده عموم باید به اندازه ای باشد که نیاز همگان را تامین کند.

دعوا بر سر جای پارک

بخشی از سفرهای روزانه درون شهری با استفاده از حمل و نقل عمومی و بخشی دیگر توسط حمل و نقل خصوصی انجام می شود و تا زمانی که حمل و نقل عمومی نتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند، تمایل افراد به سفر با وسایل نقلیه خصوصی افزایش می یابد که باعث کمبود پارکینگ در سطح شهر می گردد، زیرا پارکینگ ها دارای ظرفیت محدود می باشند و کمبود جای پارک برای مراکز خدماتی، تجاری و درمانی موجب افزایش پارک در حاشیه ی خیابان ها و در مجاورت معابر و مراکز خدماتی می شود که این امر باعث کندی عبور و مرور در خیابان ها می گردد. از عوامل مهم دیگر در جریان عبور و مرور، تعداد خودرو هایست که داخل جریان ترافیک به دنبال مکانی برای پارک هستند.
در بسیاری از مواقع شاهد هستیم که افراد به خاطر جای پارک با یکدیگر درگیر شده و یا فردی که خودرو خود را در مقابل مغازه و یا منزل شهروندی دیگر پارک کرده است، زمان بازگشت با چرخ های پنچر شده مواجه می شود.

پاركينگ؛ روان سازي ترافيك

همانطور كه پيشتر اشاره شد، يك فايده ساخت پاركينگ روان سازي ترافيك در شهرهاست.
به گزارش فرهنگ نیوز، معضل کمبود پارکینگ در پایتخت جدی است، آنقدر جدی که کافی است وارد یکی از خیابان های پر تردد شهر تهران شوید و کار فوری داشته باشید، آن زمان است که نبود جای پارک به معضلی لاینحل برایتان تبدیل می شود.

خیابان های اجاره ای

گاه دیده می شود پارکبان هایی برای برخی خیابانها در نظر گرفته شده اند که می توان گفت خیابان های تهران اجاره ای شده اند، اما این کار نیز چندان پاسخگوی حجم بالای خودروهای متقاضی برای پارک نبوده است.

راهکار حل معضل پارکینگ

شاید فکر کنید بهترین راهکار حل معضل پارکینگ در کلان شهر ها استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی و یا ترغیب بخش خصوصی به ساخت پارکینگ های مسقف و رو باز در سراسر شهر است، اما ما برای شما پیشنهاد بهتری داریم. Ridesharing

رهسپار راه کاری نوین برای سفری ایمن و ارزان است که به وسیله به اشتراک گذاری صندلی های خالی خودروهای شخصی، در سفر های شهری و بین شهری صورت می گیرد. به این روش Ridesharing یا Carpooling گفته می شود.

مزایای به اشتراک گذاری خودرو

کاهش هزینه ها:

اگر راننده هستید، به وسیله این روش می توانید در ازای در اختیار قرار دادن صندلی های خالی خودرو خود به مسافرین با دریافت مبلغی، قسمتی از هزینه های سفر خود را تأمین کنید واگر مسافر هستید، با صرف هزینه (خیلی کمتر از هزینه تاکسی) می توانید به مقصد خود برسید.
به طور مثال هزینه ای که یک دانشجو صرف می کند تا از تهران به دانشگاه قزوین برسد حدود 17 هزار تومان است ولی با رهسپار این هزینه به 7 الی 10 تومان کاهش می یابد.

کاهش ترافیک:

با کم شدن تعداد خودروهای در حال عبور و مرور، در سطح خیابان ها و جاده ها از میزان ترافیک کاسته می شود و زمان رسیدن شما به مقصد کاهش می یابد.

افزایش امنیت:

ویژگی حائز اهمیت در رهسپار، سیستم احراز هویت کاربران آن است.
احراز هویت شما به عنوان دانشجو در دانشگاه ها به این صورت است که کد ملی و شماره دانشجویی خود را ثبت کرده و پس از استعلام ما از سازمان مربوطه وارد رهسپار می شوید. احراز هویت دیگر افراد جامعه به این ترتیب است که آنان یا عضوی از یک سازمان یا نهاد هستند یا اعلام می شود که تنها با شماره تلفن یا ایمیل وارد این سیستم شدند و اعتماد به آنها بر عهده خود کاربر است. البته گروه رهسپار تفاهم نامه هایی با ارگان ها و سازمان های دولتی و خصوصی دارد که باعث می شود تعداد کاربرانی که احراز هویت می شوند روز به روز افزوده شود.

کلام پایانی:

رهسپار مردم را به حرکتی جمعی برای رفع مشکلات جامعه و پیشرفت آن دعوت می کند و با شعار معروف «با هم، برای هم» می گوید هدف ما این است که فرهنگ عمومی را جا بیاندازیم که مردم با همکاری در آن قدرت خود را بشناسند و بدانند در کنار یکدیگر می توانند بعضی از مشکلات از جمله آلودگی هوا و ترافیک را حل کنند. ما ایمان داریم که می توانیم با رفع این مشکلات این طرح را در کشور فراگیر کنیم.


این پست را به اشتراک بگذارید

این پست را به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

سپیده سلیمی سپیده سلیمی
نویسنده

فارغ التحصیل رشته ی مهندسی معماری از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، با توجه به علاقه ی زیادی که به پلت فرم های توسعه ی جمع سپاری داشته وارد شرکت رهسپار شده است

پست های دیگر

نظرات

نرم افزار رهسپار
راه های ارتباطی
رهسپار

رهسپار راه کاری نوین برای سفری ایمن و ارزان است که به وسیله به اشتراک گذاری وسیله نقلیه در سفر های بین شهری صورت میگیرد. به این روش Ridesharing گفته میشود.