رایدشیرینگ راهکاری برای کاهش آلودگی هوا
رایدشیرینگ راهکاری برای کاهش آلودگی هوا

آلودگي هوا عبارت‎ است از وجود هر نوع آلاينده اعم از جامد، مايع، گاز و يا تشعشع پرتوزا و غيرپرتوزا در هوا به تعداد ، در مدت زمانيكه كيفيت زندگي را براي انسان و ديگر جانداران به خطر اندازد و يا به آثار باستاني و اموال خسارت وارد آورد، به عبارت دیگر هر ماده‌ای که وارد هوا شود ، خواص فیزیکی ، شیمیایی و زیستی آن را تغییر ‌دهد، به چنین هوای تغییر یافته، هوای آلوده می گویند. عوامل آلوده کننده هوا دو دسته اند:

عوامل طبیعی: فوران‌های شدید آتشفشان ، وزش توفان ، بادهای شدید و … ، گازها و ذراتی را وارد هوا می‌کنند و سبب آلودگی آن می‌شوند.

فعالیت انسان: کارخانجات صنعتی ، کشاورزی ، شهرسازی ، وسایل گرمازا ، نیروگاهها ، وسایل نقلیه و ... ، از عوامل آلوده کننده هوا هستند.

وسایل نقلیه، قاتلین بی صدا

وسائل نقلیه یکی از مهم ترین منابع آلوده ساز محیط زیست هستند که بیش از ۷۰% محیط زیست را آلوده می کنند و آلودگی های ناشی از آن بیشترین نقش را در آلودگی هوای شهر و به تبع آن بیشترین تأثیر بر سلامت مردم را دارد. استفاده کمتر از خودروهای شخصی، استفاده از وسایل نقلیه عمومی، همچنین استفاده از دوچرخه و یا پیاده روی در صورت امکان، از مواردی است که در کاهش آلودگی هوا مؤثر است.
فراموش نکنید که تردد کمتر خودروها در سطح شهر یعنی آلودگی کمتر هوا و راهکار دیگر کاهش آلودگی هوا، اشتراک گذاری صندلی خودرو های تک سرنشین است، این کار علاوه بر کاهش آلاینده ها، باعث صرفه جویی در هزینه و وقت شما نیز می شود.

با افزایش ظرفیت حمل و نقل، مشکلات استفاده از اتومبیل ها هم گسترش یافته است. هرکدام از خودروهای امروزی، ۶۰% کمتر از خودروهای دهه ۱۹۸۰، آلودگی تولید می کنند. اما چند برابر شدن استفاده مردم از خودرو های شخصی نسبت به آن دوران باعث شده تا آلودگی هوا، به مساله ای جهانی تبدیل شده که دغدغه ی بسیاری از نهادهای دنیا و حتی سیاستمداران است.

به هر حال این مساله که یکی از عوامل اصلی دود و آلودگی، خودروها هستند، در دنیا پذیرفته شده و نمی‌توان آن را رد کرد، منتها باید با اجرای راهکارهای جدید این ماجرا را تحت کنترل درآورد تا حدالامکان آلاینده های کمتری وارد هوا شوند.

سهم تو، در کاهش آلودگی هوا

مسئولان نهادهای مختلف عنوان کرده‌اند، نزدیک به ۸۰% هوای آلوده کشور ناشی از تردد خودروها است و دود و ذرات معلق خارج شده از اگزوز آنها به‌ خصوص ماشین های فرسوده‌، آسمان را تیره و تار کرده است. طی این سال‌ها زیاد پیش آمده که مدارس و ادارات را به دلیل آلودگی هوا تعطیل کرده‌اند، اما مشکل حل نشده و ما همچنان با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنیم و این نشان می‌دهد باید تمام نهادها از جمله خودروسازها، دولت، مجلس و حتی همه ی ما با هم برای حل این مشکل همکاری کنیم. پیشنهاد ما به شما استفاده از اپلیکیشن رهسپار است.

رهسپار، اولین سامانه امن به اشتراک گذاری سفر

رهسپار اولین سامانه امن به اشتراک گذاری سفر در ایران می باشد که با ارائه خدمات برتر، در میان کاربران خود محبوبیت خاصی پیدا کرده است. در این سامانه افرادی که از خودرو شخصی استفاده میکنند و تک ‌سرنشین هستند، مسیر خود را در نرم‌افزار رهسپار اعلام می‌کنند و مسافرانی که با آنها هم‌مسیر هستند و مبدا و مقصد مشترکی دارند از طریق این نرم‌افزار به یک دیگر معرفی می‌شوند و می‌توانند با هم، همسفر شوند.

rahsepar-3

مزایای به اشتراک گذاری خودرو

کاهش هزینه ها:

اگر راننده هستین به وسیله این روش می توانید در ازای در اختیار قرار دادن صندلی های خالی خودرو خود به مسافرین با دریافت مبلغی، قسمتی از هزینه های سفر خود را تأمین کنید واگر مسافر هستین با صرف هزینه (خیلی کمتر از هزینه تاکسی) می توانید به مقصد خود برسید.
به طور مثال هزینه که یک دانشجو صرف می کند تا از تهران به دانشگاه قزوین برسد حدود 17 هزار تومان است ولی با رهسپار این هزینه به 7 الی 10 تومان کاهش می یابد.

کاهش ترافیک :

با کم شدن تعداد خودروهای در حال عبور و مرور در سطح خیابان ها و جاده ها از میزان ترافیک کاسته می شود و زمان رسیدن شما به مقصد کاهش می یابد و شما در زمان کمتری به مقصد خود می رسید.

افزایش امنیت:

ویژگی مهم و حائز اهمیت در رهسپار سیستم احراز هویت راننده ها و مسافرین در آن است.
احراز هویت شما به عنوان دانشجو در دانشگاه ها به این صورت است که کد ملی و شماره دانشجویی خود را ثبت کرده و پس از استعلام ما از سازمان مربوطه وارد رهسپار می شوید. احراز هویت دیگر افراد جامعه به این ترتیب است که آنان یا عضوی از یک سازمان یا نهاد هستند یا اعلام می شود که تنها با شماره تلفن یا ایمیل وارد این سیستم شدند و اعتماد به آنها بر عهده خود کاربر است. البته گروه رهسپار تفاهم نامه هایی با ارگان ها و سازمان های مختلف دارد که باعث می شود تعداد کاربرانی که احراز هویت می شوند روز به روز افزوده شود.

کلام پایانی:

در انتها رهسپار مردم را به حرکتی جمعی برای رفع مشکلات جامعه و پیشرفت آن دعوت می کند و از شما تقاضا دارد تا در دستیابی به هدفش که حذف فرهنگ تک سر نشینی و ایجاد فرهنگ عمومی است ما را یاری کنید تا بتوانیم با یکدیگر بعضی از مشکلات از جمله ترافیک و آلودگی هوا را حل کنیم و در کاهش هزینه های فردی، افزایش امنیت کاربران در سفرهای شهری و بین شهری و کاهش مصرف بنزین نقش به سزایی داشته باشیم.
ما ایمان داریم که می توانیم با رفع این مشکلات این طرح را در کشور فراگیر کنیم.

.


درباره نویسنده

سپیده سلیمی سپیده سلیمی
نویسنده

فارغ التحصیل رشته ی مهندسی معماری از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، با توجه به علاقه ی زیادی که به پلت فرم های توسعه ی جمع سپاری داشته وارد شرکت رهسپار شده است

پست های دیگر

نظرات

نرم افزار رهسپار
راه های ارتباطی
رهسپار

رهسپار راه کاری نوین برای سفری ایمن و ارزان است که به وسیله به اشتراک گذاری وسیله نقلیه در سفر های بین شهری صورت میگیرد. به این روش Ridesharing گفته میشود.