5 نکته مهم و اساسی که بعد از سفر، باید به آن ها توجه داشته باشید
5 نکته مهم و اساسی که بعد از سفر، باید به آن ها توجه داشته باشید

کم کم به پایان تعطیلات نوروزی نزدیک می شویم و زمان آن رسیده که کاراهای شخصی خود را سر و سامان داده و بعد از استراحت کوتاهی به خودروی شخصی خود نیز رسیدگی کنیم. حتما به این فکر می کنید که شما این کار را قبل از سفر انجام داده اید و دیگر نیازی به چک کردن دوباره آن ندارید ولی این تفکر اشتباه است. خودروها نیز درست مانند ما نیاز به رسیدگی دارند، مخصوصا اگر برای سفری طولانی از آن ها استفاده کرده باشیم، به نظر می رسد یک رسیدگی حسابی به آن ها ضروری می باشد. اما برای رسیدگی به خودرویی که تازه از مسافرتی طولانی بازگشته است، چه نکته هایی را باید در نظر گرفت؟

بردن خودرو به کارواش

بردن خودروی شخصی به کارواش و انجام شستشوی اساسی پیشنهاد ما به دارندگان خودروهایی است که مسافت های زیادی طی کرده اند، مخصوصا خودروهایی که به مناطق کویری کشور سفر کرده اند. زیرا سفر به این مناطق باعث می شود شن ها و ماسه های ریز روی نوار آبگیر شیشه های کنار خودرو گیر کنند یا وارد گردگیرها شوند و بعد از مدتی، گیر کردن دانه های ریز ماسه به شیشه، باعث خط افتادن شیشه های کناری خودرو می شود.
1--2-

چک کردن آج لاستیک ها

مسافت های طولانی باعث خورده شدن آج لاستیک می شود. برای چک کردن وضعیت آج لاستیک ها می توانید در حالت ثابت، فرمان خودرو را به یک طرف بچرخانید سپس به صورت عمود به لاستیک خودرو نگاه کنید تا متوجه شوید لاستیک خودرویتان دچار سایش شده است یا خیر.

توجه به نشت روغن

نکته دیگر این است که بعد از آمدن از سفر، به قطره هایی که هنگام پارک خودرو روی زمین باقی می مانند توجه کنید. این قطره ها ممکن است روغن گیربکس یا آب رادیاتور باشد. ممکن است تا زمانی که خودرو در شهر تردد می کند اگر نشتی رادیاتور هم داشته باشد خودش را نشان ندهد، زیرا رسوبات موجود در رادیاتور جلوی چکه کردن آب را می گیرند؛ درحالی که همین رسوبات در جاده های بین شهری به دلیل تکان هایی که خودرو طی حرکت به خود می بیند به حرکت درمی آیند و باعث چکه کردن آب رادیاتور می شوند. بنابراین توجه به چکه های زیر خودرو و تشخیص اینکه این چکه ها از کجا ناشی می شوند برای شناسایی عیب های بعد از سفر بسیار مهم باشد.

بررسی جلوبندی

سیستم جلوبندی نقش مهمی در خودرو دارد؛ زیرا در صورت خرابی کمک فنرها ضریب فرسودگی سایر قطعات خودرو نیز افزایش می یابد. برای چک کردن سلامت سیستم جلوبندی خودرو توجه داشته باشید که اگر کمک فنر خودروی شما نشتی دارد حتما باید تعویض شود. بالا و پایین رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد یا شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید نیز ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد که باید به آن توجه داشت. اگر در سر پیچ، خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که برای کنترل آن باید تلاش بیشتری به خرج دهید این روند می تواند نشانی از خرابی کمک فنر باشد.

توجه به کیلومتر خودرو، قبل و بعد از سفر

توجه به کیلومتر خودرو از آنجایی ضروری است که ممکن است هنگام استفاده از خودرویتان در شهر، هر ۲ ماه یکبار روغن آن را عوض کنید، اما در سفر بعد از طی هر ۵ یا ۷ هزار کیلومتر روغن خودرو باید عوض شود. شما می توانید با استفاده از دفترچه راهنمای خودرو ی خود، روغن موتور مناسب و بهترین زمان تعویض روغن موتور را متوجه شوید. به هر حال حواستان باشد که طبق گفته کارشناسان؛ تعویض روغن یک خودروی سفر رفته با خودرویی که فقط در شهر رفت وآمد دارد، بسیار متفاوت است.
5-1
به یاد داشته باشید حتما قبل و بعد از سفر، خودروی خود را چک کرده و به مشکلات آن رسیدگی کرده و آنها را رفع نمایید تا همواره سفرِ ایمنی را تجربه کنید.

رهسپار برای شما سفرِ ایمن و خاطره انگیزی را آرزو می کند.


درباره نویسنده

سپیده سلیمی سپیده سلیمی
نویسنده

فارغ التحصیل رشته ی مهندسی معماری از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، با توجه به علاقه ی زیادی که به پلت فرم های توسعه ی جمع سپاری داشته وارد شرکت رهسپار شده است

پست های دیگر

نظرات

نرم افزار رهسپار
راه های ارتباطی
رهسپار

رهسپار راه کاری نوین برای سفری ایمن و ارزان است که به وسیله به اشتراک گذاری وسیله نقلیه در سفر های بین شهری صورت میگیرد. به این روش Ridesharing گفته میشود.