ترافیک، معضل همیشگی کلان شهرها
ترافیک، معضل همیشگی کلان شهرها

ترافیک؛ معضلی که این روزها نه تنها در کلانشهرها، بلکه در دیگر مناطق شهری نیز گریبان انسان ها را گرفته و با گسترش روز افزون شهرنشینی و تعداد خودروها در خیابان ها و جاده ها، این مسئله به معضلی بزرگ و لاینحل تبدیل شده است.همچنین کمبود خیابان ها و جاده های مناسب، تقاطع ها و چراغ های راهنمایی متعدد و البته رانندگی بی مسئولیت برخی از شهروندان، تنها بخشی از عوامل زمینه ساز این مشکل به شمار می آیند.
اما راه حل چیست؟
راه حل های متعددی برای رفع این مشکل پیشنهاد شده است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

1. اجرای تعرفه ی طرح ترافیک

طرح محدودیت ترافیک زوج و فرد از سال 84 در اکثر مناطق تهران به ویژه مناطق پر ازدحام شهر، اجرا می شود که مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده و البته در این میان، شهروندانی که ساکن این محدوده هستند، دچار دردسر بیشتری شده اند. این افراد برای استفاده از وسیله نقلیه شخصی خود با مشکل طرح ترافیک روبرو هستند و نمی توانند برای ورود و خروج از خودروی خود استفاده کنند. با توجه به قیمت بسیار بالای خرید طرح های روزانه و سالیانه هیچگونه تمهیداتی برای ساکنین این مناطق نشده است و دریافت مجوز ترافیک هم به دلیل عدم شفافیت شرایط ارائه، عملا امکان پذیر نیست. معاون اجرایی حمل و نقل در این باره می گوید: برای کسب مجوز طرح ترافیک باید 15 پارامتر و 70امتیاز کسب شود و این کار توسط رایانه انجام می گیرد و هیچ اعمال سلیقه ای درآن صورت نمی گیرد. وی اضافه نمود ما نمی توانیم تمام این پارامتر ها را اعلام کنیم زیرا آن وقت افراد می روند تا یک به یک آن 15 پارامتر را درنظر بگیرند، به این ترتیب همه مردم واجد شرایط دریافت مجوز طرح ترافیک می شوند. پس تنها سکونت در محدوده طرح ترافیک برای کسب مجوز طرح کافی نیست.
57381123-1

2. استفاده از وسیله نقلیه عمومی

ناوگان اتوبوسراني تهران با حدود 6500 دستگاه اتوبوس و 300 خط، بيش از 3 ميليون و 500 هزار مسافر را در روز جا به جا می كند، اما اين تعداد پاسخگوي حجم انبوه مسافراني نيست كه به جای پیاده رفتن از ارزان ترین سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند و روزانه برای سوار شدن در صف های طولانی ساعت ها منتظر اتوبوس هایی ایستاده که از شدت شلوغی در حال انفجارند.این در حالي است كه مشكلات حمل و نقل عمومی صرفا مختص تهران نبوده و بيشتر كلانشهرهاي كشور با كمبود و مشكلاتی در سيستم حمل و نقل عمومي مواجه اند.

خطوط تندرو بی ار تی

اگرچه راه اندازي خطوط اتوبوس هاي تندرو (بي آر تي) به دليل قرار گرفتن در مسيرهاي پر مسافر با استقبال چشمگير مسافران مواجه شد اما اگر يك روز مسافر اين اتوبوس ها باشيد، بوضوح می بينيد كه افزايش 2 برابري ظرفيت اتوبوس ها هم دردي از مشكل كمبود اتوبوس و تقاضاي بالاي مسافران كم نكرده است. به طوري كه اين اتوبوس ها همچنان از شدت جمعيت در حال انفجارند.
Screen-Shot-2014-07-10-at-11.30.02-AM-e1405006259923-1

زمستان، معضل بزرگ حمل و نقل عمومی

اين روزها مسافران اتوبوس سوار شهرمان شايد بيش از ماه هاي گذشته نگران زمستان و روزهاي سردی که در پيش است باشند چراکه براي آنها يادآوري شرايطیست كه گاه تا ساعت ها، در ايستگاه ها نااميدانه به انتظار رسيدن اتوبوس يخ می زدند. به گفته مسئولان اتوبوسراني با رسيدن فصل سرما تعداد قابل توجهي از اتوبوس هاي گاز سوز به دليل كمبود جايگاه هاي سوخت رساني از چرخه خدمات رساني خارج می شوند و در نتيجه هر روز تعداد زيادي مسافر روي زمين می مانند.
در نتیجه كاهش معضلات ترافيكي و ترغيب شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومي به جاي خودروي شخصي، تنها در صورتي امکان پذیر است كه توسعه و تجهيز حمل و نقل عمومي در خور شهروندان صورت گيرد.

3. استفاده از نرم افزار google maps

google maps می تواند وضعیت ترافیک جاده های شهری را با رنگ های مختلف به طور زنده نمایش دهد که این قابلیت می تواند برای مسیریابی بهتر و همچنین فرار از گره های ترافیکی، آن هم در شهرهای شلوغی مثل تهران بسیار مفید و موثر باشد. اما در اینجا یک مشکلی هست و آن هم نیاز این اپلیکیشن به اینترنت می باشد که استفاده شما را محدود می کند.
iPhone-X-Mockup-2

4. استفاده از ماشین های هوشمند (بدون دخالت انسان)

شرکت فورد معتقد است راه کار معضل ترافیک، تولید و استفاده از ماشین های هوشمند است که با هم مرتبط بوده و دارای زیر ساخت هوشمند هستند. به وسیله این تکنولوژی تقاطع ها و چهار راه ها می توانند به طور کامل به خودروها متصل شده و به این ترتیب چراغ های راهنمایی نیز از بین می روند. اتومبیل های هوشمند می توانند سرعت خود را در سراسر جاده بیشتر و با ثبات تر حفظ کنند و این اتفاق یک نکته کلیدی در کاهش ترافیک و تشخیص خودروهای اطراف است. اما در انتها سوالی مطرح می شود که آیا امکان رخ دادن این اتفاق و تجهیز خودروها به چنین امکانات ارتباطی در یک بازه زمانی کوتاه مدت وجود دارد؟ البته که پاسخ خیر است. زیرا بسیاری از زیرساخت ها باید تعویض شده، قطعات و تجهیزات زیادی باید در سر جای خود قرار گیرند و همچنین افراد جامعه نیز باید از خودروهای هوشمند، مستقل و متصل برخوردار باشند.در واقع این امکانت نیازمند زمان و بوجه زیادی می باشد و که در حال حاضر امکان پذیر نیست.
139506112304263041409693

5. استفاده از اپلیکیشن رهسپار

اما رهسپار آمده است تا این معضل بزرگ را برای شما به راحتی حل کند. درواقع رهسپار یک سیستم مردمی برای به اشتراک گذاری سفر بوده که مسافر ها و راننده های تک سرنشین را به هم متصل می کند. شما می توانید از رهسپار استفاده کنید و همسفرهای خود را پیدا کنید. فرقی نمی کند مسافر باشید یا راننده، اپلیکیشن رهسپار برای شما همسفر پیدا می کند. اگر راننده باشید سفر خود را به اشتراک می گذارید و اگر مسافر، سفر راننده ها را رزرو کرده و کرایه را به صورت آنلاین پرداخت می کنید.
امنیت بالا به واسطه احراز هویت کاربران
امنیت کاربران برای ما بسیار مهم است، به همین دلیل تمامی کاربران هنگام ثبت نام احراز هویت می شوند و بدون تایید شماره تلفن همراه امکان ثبت نام در رهسپار را ندارند. علاوه بر این رهسپار به یک سیستم احراز هویت دانشگاهی متصل است و دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد توسط این سامانه استعلام سازمانی می شوند. همچنین تمامی رانندگان هنگام ثبت سفر، اسکن مدارک هویتی و گواهی نامه و بیمه نامه خود را ارسال می کنند و این مدارک توسط کارشناسان ما بررسی می شود.
rahsepar-1

سخن پایانی

شما با اشتراک گذاری سفر و استفاده از رهسپار، علاوه بر صرفه جویی در هزینه های روزمره، کمک بزرگی به کاهش خودرو های تک سرنشین، کاهش آلودگی هوا و ترافیک می کنید. این شما هستید که با استفاده از رهسپار و معرفی این برنامه به دوستان و آشنایان خود، فرهنگ عمومی کشور را بهبود می بخشید و به حل این معضل بزرگ کمک می کنید. نقش یکایک شما در این حرکت جمعی حیاتی است. ما در ابتدای راه هستیم و دست یاری خود را به سوی تک تک شما عزیزان دراز می کنیم تا بتوانیم در کنار هم این حرکت جمعی را به پیش ببریم.

باهم، برای هم


درباره نویسنده

سپیده سلیمی سپیده سلیمی
نویسنده

فارغ التحصیل رشته ی مهندسی معماری از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، با توجه به علاقه ی زیادی که به پلت فرم های توسعه ی جمع سپاری داشته وارد شرکت رهسپار شده است

پست های دیگر

نظرات

نرم افزار رهسپار
راه های ارتباطی
رهسپار

رهسپار راه کاری نوین برای سفری ایمن و ارزان است که به وسیله به اشتراک گذاری وسیله نقلیه در سفر های بین شهری صورت میگیرد. به این روش Ridesharing گفته میشود.