20 نکته برای افزایش طول عمر خودرو شخصی
20 نکته برای افزایش طول عمر خودرو شخصی

دیدگاه افراد به خودرو شخصیشان با یکدیگر متفاوت است، بعضی ها به خودرو به عنوان بخشی از پرستیژ و شخصیت فردی خود می نگرند، بعضی خودرویشان را وسیله کارشان می دانند و بعضی دیگر صرفا وسیله ای برای حمل ونقل.
واقعیت این است که فرقی نمی کند شما جز کدام دسته باشید، مهمترین مساله این است که خودرو شخصی وسیله ای برای رفع یک نیاز است و تا زمانی که نیاز شما برطرف شود، خوشحال خواهید بود. اما برای اینکه مدت زمانی که خودرو شما کارش را انجام می دهد، افزایش یابد، باید مراقبت هایی را از آن انجام دهید. خودرو همانقدر که به شما سواری می دهد همانقدر هم رسیدگی و مراقبت می خواهد، اگر نه درست در جایی که فکرش را نمی کنید شما را در جاده می گذارد. نگهداری مناسب از خودرو می تواند باعث افزایش طول عمر خودروی شما شود و مهمتر از همه، هزینه های شما را به طور بالقوه کاهش دهد و رانندگی را نیز برای شما لذت بخش تر کند. در ادامه به چند توصیه برای نگهداری و افزایش طول عمر خودرو های شخصی می پردازیم:

1. بر اساس زمان بندی مناسب خودرویتان را سرویس نمایید

معمولا در دفترچه راهنما خودرو، بهترین زمان برای رسیدگی به بخش های مختلف خودرو ذکر شده است، هیچکس بهتر از شرکت سازنده نمی داند که خودرو چه وقت به رسیدگی نیاز دارد. انجام به موقع این سرویس ها طبق کیلومتر اعلام شده توسط سازنده ضروری است و منظور از سرویس های دوره ای تعویض روغن و فیلترها است. اگر در مکان های پرگردوغبار و آلوده تردد می کنید و بیشتر در ترافیک ها هستید، روغن و فیلتر هوا را سریعتر از اوقات دیگر تعویض کنید. سعی کنید با هر بار تعویض روغن، فیلتر روغن را هم تعویض کنید، انجام به موقع این سرویس ها گاها تا ۵٪ به قدرت خودرو اضافه می کند و کاهش مصرف سوخت را به دنبال دارد. توصیه می شود اولین تعویض روغن در ۲۵۰۰ کیلومتر انجام شود، البته این میزان نیز در خودروهای مختلف متفاوت است. برای مثال خودروهای با کیفیت تا کیلومترها نیازی به تعویض اولیه روغن ندارند در صورتی که برخی خودروهای بی کیفیت بعد از هزار کیلومتر نیاز به تعویض روغن دارند.
570-1

2.مایعات خودرو را همواره در سطح مطلوب نگهداری کنید

ضد یخ، روغن ترمز و رادیاتور خود را همیشه چک کنید. مراقب باشید که هر کدام از آن ها به رنگی غیر طبیعی درنیامده باشد و یا از سطح کافی پایین تر نیامده باشد. نهایتا هر دو سال یکبار، باید این موارد را تعویض کنید.
antifreeze-1

3.تعویض روغن ترمز

روغن ترمز خود را هر دو سال تعویض کنید. عدم وجود سیالات در ترمز باعث جذب رطوبت هوا می شود. آلودگی آب جذب شده خطر عدم موفقیت ترمز را افزایش می دهد.
7974_778-1

4. فیلتر هوای خودرو را بازرسی کنید

بازرسی فیلتر هوا را همراه با تعویض روغن انجام دهید. کثیفی یا مسدود شدن فیلتر هوا، باعث افزایش مصرف سوخت خودروی شما خواهد شد. بهتر است فیلتر هوا در هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض شود.تعویض فیلتر هوا نیز بستگی به شرایط آب و هوایی دارد. برای مثال در شهرهایی که گرد و غبار در آنها بیشتر است، باید فیلتر هوای خودرو زودتر از دیگر شهرها که شرایطی عادی دارند تعویض شود. هرگز خودتان اقدام به تمیز کردن فیلتر هوا نکنید، زیرا ذرات موجود در آن سرطانزا است، این کار را به افرادی بسپارید که در این کار خبره هستند و از ماسک ها و دستکش های ویژه استفاده می کنند.
engine-air-filter-827_827x510_81448639841-1

5. از سلامت شیشه شور و برف پاک کن اطمینان حاصل نمایید

سعی کنید در محفظه شیشه شور از مایع های مخصوص به جای آب استفاده کنید، این کار باعث سلامت برف پاک کن و مجموعه شیشه شور می شود. توجه داشته باشید که تیغه های برف پاک کن نیز هر سال نیاز به تعویض دارند.
Wiper-1

6. سیستم خنک کننده ماشین باید خنک بماند

در یک شهر با شرایط آب و هوایی مناسب از مخلوط ۷۰ درصد آب و ۳۰ درصد ضدیخ در رادیاتور استفاده کنید و همیشه از متناسب بودن سطح مایع خنک کننده اطمینان حاصل فرمایید. مایع خنک کننده را هر دو سال یکبار تعویض کنید. لوله سیستم خنک کننده ماشین، استفاده دشواری دارد. خراب شدن سیستم خنک کننده می تواند منجر به خرابی موتور شود. ساختار آلومینیومی و بسته موتورهای جدید نمی تواند به طور مکرر انبساط بخار آب يا گاز در سيلندر موتور که در نتیجه گرمای بیش از حد است را تاب بیاورند. بنابراین، شلنگ رادیاتور و بخاری را به طور مرتب چک کنید و پس از 240 هزار کیلومتر آنها را تعویض کنید. در این حالت خوب است پمپ آب را نیز عوض کنید. البته آن را در زمان سرویس تسمه تایم انجام دهید.

7.باطری های خودرو را بررسی کنید

برای تعویض باطری، منتظر روشن نشدن خودرو نباشید. در عوض باطری را هر پاییز و در یک زمان بندی سه ساله بررسی کنید. سرما تاثیر منفی در باطری خودرو دارد، البته ممکن است که در دمای 20 درجه ی سانتی گراد بدون مشکل باشد اما زمانیکه دما افت می کند باعث دردسر خواهد شد. هنگام روشن بودن خودرو از باز کردن کابل باتری خودداری کنید، زیرا وقتی خودرو روشن است یک سری مدارهای الکتریکی در حال کار هستند. وقتی که چند قطعه الکتریکی همزمان با هم در حال کار کردن هستند، قطع ناگهانی برق باعث ایجاد نوسان در برق خودرو و در نتیجه آسیب دیدن قطعات الکتریکی می شود.

8. لاستیک ها را تنظیم کنید و همیشه آنها را با یکدیگر جا به جا کنید

زمانیکه تایر ها عاج کافی نداشته باشند، قادر به توقف سریع یا کنترل خودرو در جاده های لغزنده نخواهند بود. سالانه دوبار لاستیک ها را به صورت ضربدری جابه جا کنید، چون سطح سایش و فرسودگی لاستیک ها با هم برابر نیست و اگر تنظیم باد هم به شکل مناسبی انجام نگرفته باشد، لاستیک ها زودتر فرسوده می شوند. در صورت بالانس نبودن و احساس لرزش، لاستیک ها را بالانس کنید، بهتر است هر ۴ لاستیک بالانس شوند. همچنین همیشه از تنظیم بودن باد لاستیک ها اطمینان حاصل کنید، میزان نبودن باد علاوه بر افزایش مصرف سوخت و کاهش شتاب، باعث کشیدن فرمان و گیج بودن آن می شود.
tire1-1

9. جلوبندی و فرمان خودرو را بررسی نمایید

جلوبندی خودروی خود را هر شش ماه بررسی کنید و در صورت وجود ایراد آن را برطرف کنید. هر ۲۰ هزار کیلومتر میزان فرمان بزنید، این کار علاوه بر فرمان پذیری بهتر، باعث سلامت سیستم جلوبندی و تایرهای شما خواهد شد. علاوه بر این در فرمان های هیدرولیک، سطح مایع هیدرولیک بررسی شود.
oliur-rahman-123819-1

10. لنت ترمز خود را قبل از اینکه به وضعیت بحرانی برسد، تعویض کنید

اگر لنت ترمز به مقداری برسد که نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، باید خیلی زود به آن رسیدگی شود. به یاد داشته باشید، تعویض دیسک بسیار گرانتر و مشکلتر از تعویض لنت ترمز است، پس این نکته را فراموش نکنید.

11. سرویس تسمه تایم را به موقع انجام دهید

تعویض تسمه تایم هزینه زیادی دارد اما اگر این کار را در موعد خود انجام ندهید می تواند به آسیب های جدی در موتور منجر شود. بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم بعد از 160 هزار تا 200 هزار کیلومتر است. از آنچه که تسمه تایم اغلب پمپ خنک کننده را پیش می راند بسیار منطقی است در همین زمان این پمپ را نیز عوض کنید.

12. خودرو را تمیز نگه دارید

آلودگی های عادی مسیرها در کنار مسائلی مانند شن، ماسه و گل می تواند در دراز مدت به پوسیدگی قطعات داخلی و شکل ظاهری خودرو آسیب جدی بزند. خودرو خود را به شکل مرتب تمیز نگه دارید. با استفاده از یک کارواش ، بعد از هر زمستان نمک را از قسمت زیرین خودرو پاک کنید. در غیر این صورت، مواد انباشته شده می توانند قسمت زیرین خودرو را پوسانده یا باعث خوردگی سیم کشی الکتریکی یا خطوط ترمز شوند.
شستشوی به موقع بدنه باعث شفافیت رنگ خودرو خواهد شد. پیشنهاد می شود هر دو ماه یکبار از واکس مخصوص استفاده و هر دو سال یکبار آن را پولیش کنید، همچنین خط و خش ها را در کوتاه ترین زمان برطرف کنید.
1861-1-1

13. بنزینِ خوب بزنید

همیشه سعی کنید بنزین خوب به ماشین بزنید. برخی از پمپ های بنزین، بنزین خوبی ندارند و باید با دقت این مساله را تشخیص دهید. هر چند وقت یکبار بد نیست بنزین خالص و سوپر بزنید. صافی بنزین خودرو را هر ۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید، تعویض صافی بنزین از آنجا ضروری است که جایگاه های سوخت از فیلترینگ مناسبی برخوردار نیستند و البته تعویض صافی بنزین به مدل خودرو هم بستگی دارد؛ زیرا با بالا رفتن مدل خودرو تعداد دفعاتی که به خودرو بنزین زده می شود هم بالاتر می رود و طبیعتا رسوبات باک هم بیشتر می شود.
gasoline-1-1-1

14. تعمیرگاه خود را هوشمندانه انتخاب کنید و همیشه به آنجا مراجعه کنید

مکانیک هم مانند پزشک خانوادگی است. رابطه طولانی مدت داشتن با مکانیک به نفع ماشین شما است زیرا او دیگر همه دردهای ماشین را می داند و می داند چه تعمیراتی روی آن انجام شده است. مکانیک های متفرقه بیشماری در سطح شهر وجود دارند اما اگر یک نمایندگی ثابت پیدا کنید بسیار برایتان بهتر است. مکانیک های نمایندگی های برندهای مختلف چون همه روز روی یک برند مشخص کار می کنند، تخصص بیشتری در کار خود دارند. بعلاوه، آنها به قطعات فابریک ماشین دسترسی سریع تر و مطمئن تری نیز دارند و اطلاعاتشان نیز به روز و به لحظه است.
1164-min-1

15. به خودرو ی خود گوش دهید

پنجره ی خودرو را برای بررسی صدا های مختلف در ترمز ها، در قسمت فرمان در هنگام دور زدن یا در اگزوز باز نگه دارید. اگر زمانیکه پنجره ی خودرو بالاست صدای زمزمه مانند می شنوید، ممکن است از بلبرینگ چرخ تحت روغنکاری باشد. صدای بلبرینگ حساس به سرعت است به طوریکه هر چه سرعت بیشتر باشد صدا نیز بیشتر خواهد بود.

16. عملکرد کولر و بخاری خود را چک کنید

در زمستان از کارکرد درستِ ترموستات اطمینان حاصل کنید، در خودرویی که ترموستات به درستی عمل می کند نیازی به جای گذاری کارتن یا موارد دیگر در جلوپنجره نیست! در فصل سرما هر دو هفته سیستم ایرکاندیشن خودرو را برای دقایقی روشن کنید، این عمل باعث سلامت این مجموعه خواهد شد.

17. قبل از حرکت خودرو را گرم کنید

در زمستان بسیار خوب است پیش از حرکت، اجازه دهید کمی موتور گرم شود. این کار باعث می شود تا روغن در موتور و ترمزها به دمای لازم برسد. یک دقیقه برای این منظور کافی است. بیشتر از این زمان فقط باعث سوخت بیهوده بنزین می شود. در هواهای بسیار سرد – صفر درجه و زیر صفر درجه – اگر سفر شما واجب نبود از آن چشم پوشی کنید. استارت در این هوا برای موتور و باتری سخت است؛ گریس سفت می شود و لوله و شلنگ ها یخ می زنند.
OHIGX30-1-1

18. ماشین را در سایه پارک کنید

تابش های فرابنفش باعث کمرنگ شدن رنگ بدنه، پوسیدگی تودوزی اتومبیل و خراب شدن چراغ های جلوی ماشین می شوند. پلاستیک های اتاق خودرو زیر گرمای آفتاب خشک می شوند. ماشین را همیشه در پارکینگ یا زیر سایه پارک کنید. یا اگر جای پارکی در سایه پیدا نکردید از سایه گیر سراسری برای شیشه جلوی ماشین استفاده کنید. البته همیشه هم ماشین را زیر سایه درختان پارک نکنید زیرا شیره درخت یا فضولات پرندگان نیز باعث خوردگی و از بین رفتن رنگ بدنه می شود.

19. بیمه و گارانتی مناسبی برای خودروی خود انتخاب کنید

تصادف خودرو امری اجتناب ناپذیر است. اگر می خواهید بخوبی از خودرو خود مراقبت کنید، سعی کنید شرایط بیمه خودرو و گارانتی مناسب را تهیه کنید تا با وقوع تصادف، سریعا بتوانید خودرویتان را تعمیر کنید.

20. از اپلیکیشن رهسپار استفاده کنید

یکی از دلایل کم شدن طول عمر خودرو ها استفاده بیش ازحد از آنهاست، شما می توانید برای رفت و آمد روزانه خود از اپلیکیشن های سفر اشتراکی مانند:رهسپار استفاده کنید. رهسپار اولین سامانه امن به اشتراک گذاری سفر، در ایران می باشد. در این سامانه افرادی که از خودرو شخصی استفاده می کنند و تک سرنشین هستند، مسیر خود را در نرم افزار رهسپار اعلام می کنند و مسافرانی که با آنها هم مسیر هستند و مبدا و مقصد مشترکی دارند از طریق این نرم افزار به یک دیگر معرفی می شوند و می توانند با هم، همسفر شوند. رهسپار رو از کافه بازار و app store دانلود کنید و سفر مورد نظر خود را رزرو نمایید، اینجوری دیگه مجبور نیستید از ماشین شخصی خودتون تو رفت و آمد های تکراری استفاده کنید در ضمن اصطحلاک ماشینتون هم تا حد زیادی کاهش پیدا می کنه!
kafe-bazar-min-1


درباره نویسنده

سپیده سلیمی سپیده سلیمی
نویسنده

فارغ التحصیل رشته ی مهندسی معماری از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، با توجه به علاقه ی زیادی که به پلت فرم های توسعه ی جمع سپاری داشته وارد شرکت رهسپار شده است

پست های دیگر

نظرات

نرم افزار رهسپار
راه های ارتباطی
رهسپار

رهسپار راه کاری نوین برای سفری ایمن و ارزان است که به وسیله به اشتراک گذاری وسیله نقلیه در سفر های بین شهری صورت میگیرد. به این روش Ridesharing گفته میشود.