با این 10 روش، دیگر نیازی به کارواش ندارید!
با این 10 روش، دیگر نیازی به کارواش ندارید!

این روزها دلایل زیادی برای شست و شوی زود هنگام خودروها وجود دارد که عمده ترین آن می تواند وجود ریزگردها و گرد و غباری باشد که چند صباحی است رنگ آبی آسمان را در بسیاری از شهرها و استان های کشور خاکستری کرده است. این گرد و غبار و ریزگردها حاوی ذرات ریزی هستند که به خودرو می چسبند و نه تنها به سیستم سرمایشی خودرو آسیب می رسانند؛ بلکه رنگ خودرو را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهند که اگر شست وشوی خودرو به موقع و درست انجام نگیرد این ذرات آرام آرام روی رنگ، ضایعات ریزی ایجاد کرده و رنگ را خراب می کنند. این در حالیست که بیشتر خودرو داران عقیده دارند خودروی خود را در ماه دو یا سه بار باید شست وشو کنند. اما شست وشوی زیاد نیز موجب آسیب رسیدن به رنگ خودرو می شود؛ بنابراین این سوال مطرح می شود که کدام روش برای شست و شوی خودرو بهتر است؟ شستن خودرو در خانه و با وسایل ابتدایی همچون ابر و پودر شوینده یا رفتن به کارواش و استفاده از وسایل تمام اتوماتیک.
Untitled-2

کارواش، روش صحیحی برای شستشوی خودرو!!!

شست وشوی خودرو کاری ساده به نظر می رسد و معمولا در کارواش ها توسط افراد غیرفنی و افرادی که اطلاعات کافی از رنگ خودرو و نحوه شست و شوی استاندارد آن ندارند، انجام می شود. این افراد فشار و دمای آب نامناسب و مواد شوینده غیر همگون با رنگ خودرو برای اینکه زودتر عمل شستن را انجام دهد استفاده می کنند. شوک هایی که گرما یا سرمای بیش از حد آب با فشار بالا از فاصله نزدیک به رنگ و بدنه خودرو به ویژه قطعات ترمو پلست و ... وارد می کند باعث جدا شدن رنگ از این قطعات می شود و گاهی عمر رنگ خودرو را به نصف می رساند. آبی که با فشار و دمای زیاد به داخل چراغ ها نفوذ کرده و باعث تار و مات شدن آنها می شود. آینه های برقی و سنسورها و شیشه های سولار هم از این بلا در امان نخواهند بود.
1755-1
هنگام شست و شو بارها شاهد بوده ایم که خز یا دستمالی که جهت شست و شو استفاده می کنند از دستشان افتاده و همان را مجدد به بدنه خودرو مالیده و باعث خش افتادن روی رنگ می شود. در هنگام خشک کردن خودرو و سرویس داخل اتاق هیچ کمپانی تولید کننده خودرویی اسپری تمیز کننده داشبورد را توصیه نکرده، ولی تمام کارگرهای کارواش به شما توصیه می کنند! غافل از اینکه این مواد هم برای سلامت شما مضر است و هم به مرور زمان باعث تخمیر مواد داشبورد و رودری ها شده و رنگ چرم فرمان را در خود حل کرده و دوام آن را کاهش می دهد.
car-wash
با توجه به این موارد به نظر می رسد که کارواش نیز راه حل مطمئنی برای شست و شو و تمیزی خودرو نمی تواند باشد. باید گفت که شست وشوی خودرو هرچند که ساده به نظر می رسد اما نیازمند رعایت اصولیست که در خانه آن هم با موادی که در شست وشوی لباس و ظروف خانه به کار گرفته می شود اصلا کار درستی نیست زیرا برای رنگ خودرو بسیار زیان آور بوده و تاثیر منفی روی رنگ و پوشش محافظ رنگ خودرو خواهد داشت، اما با استفاده از این راهکارهای ساده می توانید، خودرویتان را با دستان خودتان بشویید. این کار علاوه بر این که هزینه های شما را کاهش می دهد می تواند به یک تفریح و سرگرمی آرامش بخش برای شما تبدیل شود. در اینجا شما با روشهای ارزان، ساده و غیر منتظره برای شستشوی خودرو آشنا می شوید تا همیشه و همواره ، خودرو تمیز و درخشان داشته باشید.
1--49-

1. برای درخشش بیشتر بدنه از شامپو یا نرم کننده استفاده کنید

اگر هدف تان از شستشوی ماشین، چیزی بیش از تمیزی است، بد نیست بدانید که شوینده های حاوی لانولین، می توانند درکنار درخشندگی بیشتر به بدنه و رنگ اتومبیل، قطرات باران را نیز از آن دور کنند. شما می توانید از شامپو و یا نرم کننده سر به این منظور استفاده کنید.
اگر هدف تان از شستشوی ماشین، چیزی بیش از تمیزی است، بد نیست بدانید که شوینده های حاوی لانولین، می توانند درکنار درخشندگی بیشتر به بدنه و رنگ اتومبیل، قطرات باران را نیز از آن دور کنند. می توانید از شامپو سر به این منظور استفاده کنید و یا یک چهارم پیمانه جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه مایع ظرفشویی در گالن یک لیتری بریزید و در مقدار متناسبی آب حل کنید. در گالن را ببندید. وقتی زمان شستشوی اتومبیل رسید گالن را خوب تکان دهید و به آن ۲ لیتر آب اضافه کنید. اتومبیل تان را با این محلول بشویید و از درخشندگی بدنه اش لذت ببرید.

2. از نوشابه برای تمیز کردن شیشه و بازگرداندن رنگ لاستیک ها، استفاده کنید

پس از اتمام باران، اثر خاک و برگ های به جای مانده بر روی شیشه جلو -وعقب-، قدرت دید راننده را کم می کند. بهترین ماده برای پاک کردن این اثرات، کوکاکولا است. برای تمیز کرد اثر خاک به جای مانده، نوشابه را بر روی شیشه بریزید و سپس آن را به خوبی پاک نمایید. تا جایی که اثری از چسبندگی ناشی از باقیمانده نوشابه در هیچ کجای شیشه یا درزهای دور آن، باقی نماند. توجه داشته باشید که نوشابه می تواند به رنگ خودروی شما صدمه بزند. پس بهتر است از یک پارچه زخیم برای جلوگیری از ریخته شدن و باقی ماندن نوشابه روی کاپوت ماشین، استفاده کنید.

همچنین می توانید برای شیشه ها از دستمال مرطوب بهره ببرید

برای پاک کردن دستگیره در و بخش های مشابه می توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید. علاوه بر آن، استفاده از دستمال مرطوب برای برق انداختن آینه ها و شیشه های ماشین نیز توصیه می شود. شیشه های اتومبیل را با استفاده از دستمال مرطوب بچه تمیز کنید. شیشه های اتومبیل را با دستمال های مرطوب آرایشی تمیز کنید. نتیجه بی نظیر و باور نکردنی است که به دست آوردن چنین تمیزی ،آنقدر ساده باشد. هم چنین با حوله خشک کن کودکان که نرم و لطیف است شیشه های اتومبیل را به راحتی تمیز کنید.
ODY4M00-2

علاوه بر این، نوشابه سیاه را می توانید برای تمیز کردن لاستیک ها نیز استفاده کنید. نوشابه سیاه، لاستیک ها را همانند روز اولشان تمیز و یک دست می کند.

howcanu-washing-tires4-2

3. از الکل و مایع ظرف شویی به عنوان مایع شیشه شوی استفاده کنید

زمانی که مخزن شیشه شوی اتومبیل خالی شده و مایع کافی برای پر کردن مجدد آن ندارید، می توانید از مقداری آب، الکل و مایع ظرف شویی برای تهیه یه مایع شستشوی خوب برای شیشه اتومبیل خود استفاده کنید. بدین منظور می توانید چهار لیوان آب را با مقداری الکل و کمی مایع ظرف شویی به خوبی مخلوط کرده و به عنوان مایع شستشو در مخزن مربوطه بریزید.

4. از شیشه پاک کن برای تمیز کردن چراغ های ماشین استفاده کنید

برای تمیز کردن چراغ های اتومبیل، از شیشه پاک کن استفاده و آنها را به خوبی شفاف و تمیز کنید.
lamp

5. با استفاده از محلول آمونیاک تیغه های برف پاک کن را پاک و تمیز نمایید

اگر تیغه برف پاک کن شما به خوبی از پس تمیز کردن شیشه بر نمی آید و یا رگه ای از خاک را بر روی شیشه جا می گذارد، می توانید از محلول آمونیاک خانگی به همراه آب سرد برای تمیز کردن و تعمیر آن استفاده کنید. بدین منظور، تیغه را از برف پاک کن جدا کرده و بشوئید. سپس با استفاده از یک دستمال یا پنبه آغشته به محلولی که ساخته اید، تیغه را به خوبی تمیز کرده و قبل از نصب مجدد خشک کنید.
windshield-wipers

6. از پارافین به عنوان پلیش برای بدنه استفاده کنید

پارافین معجزه می کند، شما می توانید از محلول پارافین و آب به عنوان پولیش بعد از شستشو برای خودرویتان استفاده کنید. کافیست ۱ فنجان پارافین را با ۱۰ لیتر آب مخلوط کنید و سپس به کمک پارچه و اسفنج آن را به بدنه اتومبیل بمالید. از این پس قطرات باران از روی بدنه ماشینتان سر خواهند خورد و اتومبیل تان به راحتی کثیف نخواهد شد.
Screenshot--129-

7. حتما پس از شستشو خودرو را خشک نمایید

بهتر است پس از تمیز کردن خودرو، آن را با پارچه نرمی خشک نمایید. خشک نکردن اتومبیل از رطوبت ناشی از شستشو، تمام زحمات شما را در اندک زمانی به باد می دهد. همچنین، مطمئن شوید پارچه ای که برای خشک کرده اتومبیل انتخاب کرده اید به اندازه کافی خشک است و به بدنه آسیبی نمی رساند.
OBBPSU0-2

8. پاک کردن گِل از بدنه خودرو با استفاده از کرم پتاسيم بی تارترات

در مکان هایی که گل و لای زیادی وجود دارد شیشه و بدنه ماشین چرب و کثیف می شود. برای برطرف کردن این آلودگی ها از کرم پتاسيم بی تارترات برای شیشه جلوی اتومبیل استفاده کنید. سپس شیشه را با آب صابون رقیق بشویید و سپس به خوبی آبکشی و خشک کنید.

9. از دانه های قهوه به عنوان بو گیر خودرو استفاده کنید

دانه های قهوه آسیاب نشده را در یک توری بریزید و روی دانه ها عطر و ادکلن مورد علاقه خود را بپاشید. ترکیب عطر قهوه و عطر محبوب خودتان بهترین بوگیر برای ماشین است . اگرعطرتان روغنی باشد ، نتیجه بهتری می گیرید.
jakub-kapusnak-319767--1-

10. در پایان حواستان به گرما باشد

زمانی که هوا گرم است و یا خودروتان به تازگی از راه رسیده، از شستن آن اجتناب کنید، گرمای موجود باعث به وجود آمدن لکه های صابون و مواد شوینده بر روی بدنه اتومبیل خواهد شد.
1560


درباره نویسنده

سپیده سلیمی سپیده سلیمی
نویسنده

فارغ التحصیل رشته ی مهندسی معماری از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، با توجه به علاقه ی زیادی که به پلت فرم های توسعه ی جمع سپاری داشته وارد شرکت رهسپار شده است

پست های دیگر

نظرات

نرم افزار رهسپار
راه های ارتباطی
رهسپار

رهسپار راه کاری نوین برای سفری ایمن و ارزان است که به وسیله به اشتراک گذاری وسیله نقلیه در سفر های بین شهری صورت میگیرد. به این روش Ridesharing گفته میشود.