10 نکته ای که باید قبل از سفرهای زمستانی خود بدانید!
10 نکته ای که باید قبل از سفرهای زمستانی خود بدانید!

گشت و گذار در هر فصلی لذت های خاص خودش را دارد، سفر در زمستان هم می تواند خاطره انگیز ترین تجربه را برایتان رقم بزند به شرطی که احتیاط را چاشنی سفرتان کنید و نکات ایمنی را رعایت کنید. رانندگي در آب و هواي سرد و مرطوب زمستان و كنترل خودرو در برف و يخ، گاهي شرايط نامناسبي براي راننده و خودرو ايجاد مي كند که نگه داشتن خودرو در شرايط خوب فني و سرويس به موقع، احتمال حادثه را در هنگام رانندگي كاهش مي دهد. اگر قصد مسافرت در فصل زمستان را دارید، بهتر است اواخر پاییز خودروی خود را به تجهیزات زمستانی مجهز کنید و برای سفر خود زمان بیشتری در نظر بگیرید.

نکات سفری ایمن در زمستان

1. از سلامت لاستیک های خودرو مطمئن شوید

ضخامت و کیفیت عاج های لاستیک خودروی خود را به دقت بررسی کرده و از کیفیت و سلامت آنها اطمینان حاصل کنید. باد لاستيك ها و تاير يدكي را بررسي و در صورت لزوم آن ها را تنظيم و چرخ ها را بالانس نماييد. و در مناطقی که برف شديد و يخبندان است براي هر چهار محور خودرو از زنجير چرخ استفاده نمایید.
tire1

2. از سالم بودن چراغهای خودروی اطمینان حاصل نمایید

حتما از سلامت و کیفیت نور همه چراغ ها شامل چراغ جلو ، چراغ بغل ، فلاشرها ،چراغ عقب ، چراغ راهنما ، چراغ مه شكن و چراغ ترمز خودروی خود اطمینان حاصل کنید و در صورتی که کم نور یا سوخته بود، آن را تعویض کنید.
lamp

3. بررسی ترمز

سلامت ترمز بویژه لنت های ترمز، روغن ترمز و... را بررسی نمایید.
Brake-oil

4. برف پاک کن های شیشه خودرو را چک کنید

مطمئن شويد عملكرد برف پاك كن ها درست است و اگر كهنه و فرسوده شده اند بخوبی روی شیشه حرکت نمی کند و یا در صورت حرکت خطوط و آثاری از خود برجای می گذارد ، آن ها را تعويض نموده و مخزن آب شیشه شور برف پاک کن را پر کرده و در آن محلول ضد انجماد بریزید.
Wiper

5. از سلامت باتری خودرو مطمئن شوید

اگر باطري خودرو ضعيف است آن را شارژ يا تعويض کرده و در صورت نیاز برای چکاب خودروی خود را نزد تعمیر کار ببرید.

6. از سلامت سیستم گرمایشی خودرو اطمینان حاصل نمایید

رادياتور و شلنگ ها را از نظر وجود سوراخ و نشتي بررسي كنيد . مطمئن شويد كه رادياتور خودرو به مقدار مناسب ضد يخ دارد . بخاري و گرمكن هاي شيشه جلو و عقب خودرو را برررسي و از كاركرد صحيح شان مطمئن شويد.

7. از سالم بودن اگزوز خودرو مطمئن شوید

اگزوز خودرو را از نظر وجود پوسيدگي بررسي نمایید. سلامت اگزوز از مسموميت سرنشينان با گاز منواكسيد كربن پيشگيري مي كند. در صورت متوقف شدن در برف، پنجره ها را باز كنيد و موتور و بخاري را روشن بگذاريد مراقب باشيد لوله اگزوز با برف و يخ مسدود نشود. در صورت مسدود شدن دريچه خروجي اگزوز منواكسيد كربن به داخل خودرو وارد مي شود.

8. مطمئن شوید بنزین کافی در باک خودرو موجود باشد

به منظور جلوگیری از گیر کردن در جاده های سرد و برف گیر زمستانی، حتما باک بنزین خودروی خود را پر کنید و اجازه ندهيد سطح سوخت خيلي پايين بيايد، تا در صورتی که مجبور شدید ساعت های طولانی در جاده برفگیر بمانید، بتوانید خودروی تان را روشن نگه دارید زیرا تنها منبع گرمايشي شما خواهد بود.
gasoline-1

9. از وجود کیف کمک های اولیه در خودرو مطمئن شوید

اگر در حال تصمیم برای رفتن به سفر جاده ای هستید، کیف کمک های اولیه را هرگز فراموش نکنید.
First-Aid-Kit-for-Car

10. حتما از همراه داشتن موبایل و ذخیره شماره های اضطراری در آن اطمینان حاصل نمایید

به منظور جلوگیری از مواجهه با مشکلات گیر کردن در جاده های برفی، موبایل خود را به همراه داشته و آن را شارژ نموده و شماره های ضروری مانند شماره سفارت ؛ امداد ؛ کنسولگری و ... را در تلفن همراه خود ذخیره کنید و در جای در دسترس بگذارید.

کلام پایانی

بزرگترین حوادث رانندگی همیشه در اثر کوچک ترین بی احتیاطی ها اتفاق می افتد. آرامش، شرط اول رانندگی است و اضطراب موجب بروز حوادث بسیاری می شود.
رهسپار سفر خوشی را برای شما آرزومند است.


درباره نویسنده

سپیده سلیمی سپیده سلیمی
نویسنده

فارغ التحصیل رشته ی مهندسی معماری از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، با توجه به علاقه ی زیادی که به پلت فرم های توسعه ی جمع سپاری داشته وارد شرکت رهسپار شده است

پست های دیگر

نظرات

نرم افزار رهسپار
راه های ارتباطی
رهسپار

رهسپار راه کاری نوین برای سفری ایمن و ارزان است که به وسیله به اشتراک گذاری وسیله نقلیه در سفر های بین شهری صورت میگیرد. به این روش Ridesharing گفته میشود.